PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

Vytisknout

EFT pomohlo početí

 

EFT terapeut Tam Llewellyn z anglie se bravurně dostal na kořínek problému s početím a odstranil ho EFT:


Moje klientka Jane a její manžel se snažili o početí více než pět let bez úspěchu. Oba byli zdraví a fyzicky v pořádku a nebyl identifikován žádný lékařský důvod vysvětlující tento neúspěch. Manžel měl dceru z předchozího manželství.

Oba byli kvalifikovaní EFT praktikanti, ale vyhledali moji pomoc. I přesto, že EFT je jednoduchá metoda a je jednoduché ji použít na vlastní problémy, někdy je lepší zásah nezaujatého terapeuta, který je spíš schopen najít hlubší aspekty problému. 

 


V takovémto případě je těžké určit SJS (subjektivní jednotka stresu). Pacienti používali frázi "i přesto, že nejsme schopni počít dítě jeden druhého plně respektujeme a akceptujeme", ale to nepomohlo. 

Prohovořil jsem problém s oběma manželi a hledal jeho specifické aspekty. Manžel měl vcelku zásadní problém týkajíci se početí dítěte, který souvisel s jeho obavami z reakce jeho dcery, ex-manželky a rodičů. Protože je sám expert v EFT sám tyto aspekty brzy odstranil.


Na druhé straně bylo rychle jasné, že Jane má velký problém týkající se samotného porodu. Když byla ještě v pubertě, její sestřenice otěhotněla a po problémovém těhotenství měla velmi těžký porod.

Když se mnou Jane tuto situaci probírala, bylo jasné, že v ní je ještě silný emoční náboj. Pracovali jsme na této záležitosti s použitím Techniky povídání příběhu. Jane probrala tuto událost od samotného začátku ranní nevolností až přes různé problémy během těhotenství. Pokaždé když Jane ukázala známky neklidu, zastavili jsme, určili SJS, vyťukali to a potom pokračovali v příběhu. Museli jsme takto zastavit a ťukat několikrát.


Jak se vyprávění blížilo k samotnému porodu, emoční intenzita se u Jane naráz zvýšila na 9-10. Jane u porodu sice nebyla, ale hodně o něm slyšela, hodně hrozných věcí. Intenzivním ťukáním jsme snížili intenzitu na 2 a Jane se zdála klidnější. Tím jsme také toto první sezení ukončili.

Další sezení bylo druhý den. Rychle jsme prošli příběh Janiny sestřenice bez problémů, ale když jsme došli k samotnému porodu, intenzita se vrátila znovu na 10. V tomto sezení to však nebyl samotný porod, který způsoboval tuto emoční intensitu, ale jiné události s ním související a to co o něm Jane potom slyšela.  

  

Ty jsme odstraňovali jedno po druhém, používali jsme tyto afirmace: 

- i přesto že byla v hrozných bolestech....já jsem ok

- i přesto, že krvácela...

- i přesto že porodní asistentka řekla, že to asi nepřežije...

- i přesto, že si všichni mysleli, že to dítě bude mrtvé....Tyto aspekty byly brzo hned odstraněny, ale hned po nich vyvstanul další. Tato část nám zabrala asi hodinu, ale nakonec jsme všechny aspekty odstranili a Jane byla klidná.

To se zdálo jako úspěšné zakončení sezení do té doby než jsem Jane, řekl, že se zdá, že jsme se věci dostali na kobylku. Po její odpovědi "ano, myslím, že jo" mi ale bylo jasné, že tomu tak zdaleka není. 


Třetí sezení bylo později ten samý den a Jane měla svůj nový aspekt. Měla strach, že se nezvládne o tak malé dítě postarat, hlavně proto, že se vdala daleko od své rodiny. Pracovali jsme na těchto aspektech:

 

- i přesto, že nevím jak nakrmit tak malé dítě

- i přesto, že mi nebude umět říct co s ním je

- i přesto, že bych mu mohla nechtíc ublížitVšechno jsme odstranili a opravdu jsem si myslel, že jsme u konce, ale jak to někdy v terapii chodí, opravdový problém se ukáže až jako poslední.


"Je tam ještě jeden malý problém" řekla Jane. "Já jsem to dítě nenáviděla". Měli jsme další aspekt, nebo spíš ten pravý problém. Tentokrát jsem nepoužil základní recept ale ťukal jsem intenzivně na různé aspekty. Nahlas jsem při tom mluvil o různých aspektech tohoto nového problému, pokoušejíce se používat výrazy, které použila Jane. Jane byla tak rozrušená, že nemohla spolupracovat. Použil jsem fráze jako:


- i přesto, že jsem to dítě nenáviděla - on zabral moje místo nejmladšího v rodině, zabral moje místo, zabral moje místo

- i přesto, že ublížil mojí sestřenici a zabral moje místo akceptuji sebe i jeho

- byl to takovej zlobivej kluk, ale teď už je velkej a mam ho docela ráda

- i přesto, že už jsem nebyla nejmladší a v centru všeho zájmu se respektuji....

- i přesto, že jsem na něj žárlila (a pořád žárlím) se respektujiPotom jsme ještě použili základní recept a specifickou frázi

- i přesto, že mám strach, že John (manžel) bude milovat to dítě a ne mě (tohle by mohl být další problém k řešení¨)

Jane se uklidnila a se smíchem opravovala moje fráze a doplňovala svoje vlastní. 
To bylo poslední sezení s Jane, ale ona byla stále ve spojení a psala mi, že sama dál pracuje na nějakých menších aspektech a problémech, převážně týkajících se toho, kdo co řekl o sestřenčině těhotenství.

Za 4 měsíce se mi Jane ozvala znovu. Byla 2 měsíce těhotná. Dnes má roztomilého 3 letého kluka, všechno zvládla a manžel ji stále miluje.