PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

Vytisknout

Zvýšení sebevědomí ve vztahu k nadřízenému

Za úpravu a gramatiku příspěvku zodpovídá autor 

 

Klientka, která pravidelně chodí na terapie, a společně řešíme to, co je zrovna potřeba, přišla na sezení a nevěděla, čemu se v ten den budeme věnovat.

Jak to tak chodí a nic není náhoda, právě jí volal nadřízený.

Vyslechla jsem rozhovor, ze kterého jsem neměla dobrý pocit. Klientku naprosto rozhodil a začala vyprávět, jak to u nich na pracovišti chodí 

Šéf je nepřístupný, despotický, plný zloby a vždy musí mít pravdu. Nepochválí a neuzná názor jiný, než svůj. 

Při rozhovoru, který jsem vyslechla, se klientka ponižovala a dávala najevo, že má z něj strach. Ona sama mu dovolovala, aby se k ní tak choval. 

Rozebraly jsme její situaci, aby získala nadhled. Pak jsme se zaměřily na to, jak by chtěla vystupovat a komunikovat se svým nadřízeným. Měla pocit, že své chování změnit nedokáže a že to musí v práci vydržet. 

Ťukaly jsme na to, že je nespokojená sama se sebou v tom, že nadřízenému dovolí, aby na ni křičel a ponižoval ji. To vyplývalo z nízkého sebevědomí, které klientka měla. 

Také ji vadilo, že z ní dělá „poskoka.“ Často ji vynadal i za to, že nemohl najít spisy, které sám založil a nevěděl kam. 

Byla v zaměstnání nešťastná, ale pouze díky tomuto vztahu.

S kolegy vycházela výborně a práce ji také bavila. Značnou část terapie jsme věnovaly zpracování všech emocí, které k šéfovi cítila. Byl to hlavně vztek na něj i na sebe, lítost a bezmoc. 

Už při ťukání cítila úlevu. Bylo to pro ni velmi aktuální a důležité téma. V poslední době se u ní totiž začaly projevovat i fyzické příznaky, jako bolesti břicha a hlavy hlavně v práci. 

Pocity spojené s žaludkem byly:

stažení, bolest, žaludek na vodě a nemohla se pořádně najíst.

Co se týká hlavy, tak měla pocit, že jí bolestí „praskne“ a cítila velký tlak na spáncích. 

Samozřejmě, že bylo potřeba posílit i sebevědomí. Nebyla si jistá sama sebou a nevěřila si. Věnovaly jsme se i obavám do budoucnosti. Měla strach, že úleva bude jen krátkodobá a potíže se vrátí do starých kolejí, proto jsme vše vyťukaly. 

Použila jsem i metodu volby, jejíž pomocí klientka získala klid, pocit, že všechny situace v kontaktu se šéfem zvládne, přesvědčení, že si váží sama sebe a má vnitřní sílu.

Na konci terapie jsem ji vedla relaxací, kde si nejprve představila situaci před terapií. Viděla se v zaměstnání, jak hovoří se šéfem a dostává se do konfliktu.

Všechny její negativní pocity a emoce jsme nahradily příjemnými a pozitivními tak, aby byla spokojená a cítila se dobře.Novou představu nechala zvětšit, zvýraznila barvy a prožila nové a příjemné pocity sebejistoty, klidu a vyrovnanosti. 

Po terapii se cítila uvolněná a odhodlaná ke změně ve svém chování. Výsledky na sebe nedaly dlouho čekat. Ozvala se po pár dnech plná pohody a štěstí. Dokonce se jí nadřízený omluvil za svoje chování a ujistil ji, že je s její prací spokojený.

Na tomto případě je dobře vidět, že ostatní se k nám chovají tak, jak jim dovolíme a podle toho, co vyzařujeme a sami si o sobě myslíme. 

 

Terapeut EFT, Pavlína Moučková