PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

Vytisknout

Nízké sebevědomí paní Marty

Za úpravu a gramatiku příspěvku zodpovídá autor

 

Paní Marta za mnou přišla s tím, že má nízké sebevědomí. Když je ve společnosti lidí, kteří si ji nevšímají nebo se mezi nimi necítí dobře, stydí se a nedokáže s nimi komunikovat. Má strach, říct svůj názor, navíc má pocit, že je hloupá, nic neumí a když má nějaký úkol, má strach, že ho nedokáže splnit.


Když jsem se jí zeptala, co by se stalo, kdyby řekla svůj názor, řekla, že by ji odmítli, že by ji nikdo ani nechtěl poslouchat. Na otázku, jestli se jí někdy stalo, že by nějaký úkol nesplnila, nedokázala, si na nic takového nevzpomněla.


Takže jsme ťukaly všechny pocity:
I přesto, že mám strach z odmítnutí,..
 si myslím, že mě nikdo nechce poslouchat
 se stydím
 mám strach říct svůj názor


Dále si myslela, že není hezká a je nezajímavá. Zeptala jsem se jí, co konrétně se jí nelíbí na sobě, na to odpověděla, že nic konkrétního, prý tak všechno, hlavně to, že je tlustá. (Musím podotknout, že mně tlustá rozhodně nepřipadala).


Pak jsme pátraly, kdy v minulosti se tyto pocity naučila. Zjistila jsem, že jako malé se jí kluci ve třídě smály, že je tlustá, lékař jí napsal do papírů, že je otylá a jiná paní doktorka říkala rodičům, že je tlustá a musí zhubnout. Navíc jejich ročník na základní škole v rámci jakéhosi experimentu rozdělili na třídy podle známek a na třídu s nejlepším prospěchem měli největší nároky. Paní Marta se dostala právě do této třídy. Každý se tam snažil být nejlepší a protože Marta občas dostala i trojku, měla pocit, že tam nepatří.

Dále měla pocit, že je méněcenná, že na to nemá. Nikdo se s ní ve třídě nebavil, neměla tam kamarádku. (Jednalo se tedy o společnost lidí, kteří si jí nevšímali a vůbec se mezi nimi necítila dobře.)


Paní Marta se vrátila do dětství a odťukali jsme všechny negativní pocity spojené s výše uvedeným zjištěním.


Pak jsme se vrátily do současnosti a odťukaly jsme všechny zbylé současné pocity. Paní Marta odcházela usměvavá, spokojená a nádherně rozzářená.


MVDr. Ivana Štěrbová
certifikovaný terapeut EFT