PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

PDF na práci se strachem

Chcete PDF s podrobným návodem k našemu videu? Stačí zadat váš e-mail a obratem vám pošleme odkaz ke stažení.
captcha 
Díky! Poskytnuté údaje buou použity Z. Katayama pouze za účelem kontaktování zákazníka. Podrobnosti o zpracování údajů, jakož i o právech zákazníka obsahuje stránka Zásady ochrany osobních údajů

Strachy a fobie

Vytisknout

Použití EFT na strachy a fobie

Napsal Sindy dne .

Strachy a fobie jsou jedním z nejednodušších témat pro EFT. S mnohými z nich si dokážete pomoci i sami za pomoci EFT MANUÁLU, který nabízíme ZDARMA.

K jejich odstranění dochází většinou už při prvním sezení a to definitivně. Více sezení se předpokládá většinou jen u složitějších fobií jako je například sociální fobie.

Vše o sociální fobii najdete na našich stránkách www.eft.cz, návod na to, jak ťukat na nízké sebevědomí a sociální fobii najdete také v mém článku v časopise TIPY A INSPIRACE.

Řešit můžeme jakýkoli strach a fobii od úplně banálních počínaje až po ty úplně nejstrašnější.

EFT se dá také použít nejen na strachy ze zvířat, ale i na strachy samotných zvířat - vašich domácích mazlíčků!

 

Nebezpečné strachy

 Je také jedno jestli řešíme strach reálný nebo abstraktní - tedy z věci, která ještě ani nenastala a možná ani nenastane, ale vy se jí i přesto obáváte. Právě takovéto strachy podlé mé zkušenosti působí lidem největší problémy, někdy dokonce nespavost až deprese. 

Mezi ně můžeme zařadit i strachy z toho co bude při "nešťastných" lékařských diagnózách, strachy o své blízké, kteří ale nejsou v reálném nebezpečí (matky asi vědí o čem teď mluvím, spousta z nich si představuje co všechno by se mohlo jejich i dospělým ratolestem stát, když jen na chvíli opustí záhyby jejich sukně...).

Tyto strachy jsou obzvlášť nebezpečné, protože jimi vědomě utváříte svoji realitu a tím ji i přitahujeme.Víc o tom, se dozvíte na stránkách ZÁKON PŘITAŽLIVOSTI.

STRACH

Nelibá emoce, nepříjemnyý prožitek. Provázen neurovegetativním doprovodem - blednutí, bušení srdce, vyšší tlak..Zvýšená pohotovost k boji či útěku. Je to normální reakce na skutečné nebezpečí. Doprovázen chemickými změnami v organismu.

FOBIE
Iracionální strach tam, kde běžně lidé strach nemají. Trpící ví, že je strach přehnaný, ale tělo neposlouchá – prožívají úzkost.  Úzkost se pochopením nezmírní. Vyhýbáním se situacím. Anticipační úzkost – vzniká už při pomyšlení, že se do obávané situace dostanou. 

BUTT objKONZ

Některé příklady z mé praxe:

Strach z cestování letadlem:

Paní N. mě navštívila poté, co si o mně v jednom časopise přečetla, že dělám hypnózu s tím, že se pomocí ní chce zbavit strachu z cestování letadlem. Vysvětlila jsem jí, že hypnózou by to trvalo podstatně déle a nabídla jí efektivnější EFT.

Ukázalo se, že paní N. má strach, že letadlo spadne, když se zavřou dveře atd.,ťukaly jsme například na:

"I přesto, že mám strach že...............se mám ráda a přijímám se":

-to letadlo spadne až zavřou dveře

-pocit, že se odtud nedostanu

-strach, že umřu

-nepříjemný pocit z toho stísněného prostoru

Všechny tyto strachy jsme rychle eliminovaly, pak si paní N. představila, že je v letadle a cítila se v pohodě.

Při představě, že by letadlo spadlo na vodu ale znejistěla. Takže jsme pokračovaly:

"I přesto, že mám strach že...............se mám ráda a přijímám se":

-strach, že to spadne na vodu

-strach, že se tu utopíme

Znovu jsme prošly celou představu tonoucího letadla, doťukaly zbylé drobnosti a paní N. pak už jen seděla a v klidu popisovala jak klesají ke dnu, kolem nich jsou bublinky.....

Další sezení už nebylo potřeba, letadlo je pro ní příjemné místo k odpočinku, kde se může v klidu vyspat....zato já si moc neodpočinu....všechny známé teď směřuje do mé kanceláře...! 


Strach z hadů i na obrázku v dětské knížce aneb Jak přijít hadovi na zoubek...

Tento případ můžete obdobně použít na jakýkoli podobný strach či fobii, tedy na myši, pavouky, brouky a jakoukoli jinou havěť!!

Paní J. za mnou přišla kvůli fobii z hadů. V tomto případě už opravdu nešlo o pouhý strach. Hrůzu prožívala i při pohledu na roztomilého hada namalovaného v dětské knížce. Vždy to bylo provázeno i nepříjemnými fyzickými pocity.Klientka nikdy žádný osobní problém s hady neměla, dokonce ho živého ani neviděla.

Začaly jsme jen obecně, protože i samotná představa byla pro začátek moc stresující.

"I přesto, že ...............se mám ráda a přijímám se":

-strach z hadů

-strach i z hadů v dětské knížce

-nemůžu vidět hada ani v televizi

-se mi dělá špatně, když o tom jen mluvím

-mám tíhu na hrudi, když o tom jen mluvím

-mám strach si hada představit

Když jsme snížili stres a obavy, zkusily jsme si hada představit a pokračovaly:

"I přesto, že ...............se mám ráda a přijímám se":

-je had tak slizký

-že má hnusné oči

-že má hnusný jazyk

-že se mi z něj dělá špatně

-se bojím už když si ho představím

Těch věcí tam bylo víc a všechny jsme je vyťukaly a dokud klientka při představě nebyla klidná a uvolněná. Potom jsem svým malířským "uměním" namalovala na papír něco, co se zdánlivě podobalo hadovi a začaly jsme nanovo vyťukávat všechny pocity, strachy a tělesné projevy. 


Pak jsem papír s hadem vzala do ruky a předstírala, že se plazí a syčí. To opět vyvolalo u mé klienty neklid a tak jsme ťukaly dál. Potom už si na něj opatrně sáhla, ale pro jistotu jen na ocas.

Stále jsme ťukaly:

-strach, že se pohneten

-hnusný jazyk

-jak tím jazykem pořád hýbeje

-slizký a hnusný

-ty jeho hnusné zuby

-co kdyby mě kousnul

A tak dál a tak dál. Nebudu to už dál protahovat. Na konci našeho sezení si ho klientka s dětskou radostí osahala celého, na jazyk, na oči i na zoubek....Pak si namalovala svého. Strach je pryč, televize může volně běžet a dětské knížky se svými animovanými hady "strašáky" jsou minulostí! 

BUTT objKONZ

Případy certifikovaných EFT terapeutů, studentů Institutu: 

Další články...