PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

PDF na práci se strachem

Chcete PDF s podrobným návodem k našemu videu? Stačí zadat váš e-mail a obratem vám pošleme odkaz ke stažení.
captcha 
Díky! Poskytnuté údaje buou použity Z. Katayama pouze za účelem kontaktování zákazníka. Podrobnosti o zpracování údajů, jakož i o právech zákazníka obsahuje stránka Zásady ochrany osobních údajů
Vytisknout

Strach z pavouků

Napsal Sindy dne .

Za úpravu a gramatiku článku zodpovídá autor. 

 

Když má zavřít oči a představit si pavouka, říká, že je to naprosto šílený, že to prostě nejde si ho představit, že je to hnusný a že si myslí, že se toho nemůže nikdy zbavit. Subjektivní jednotka stresu (dále jen SJS) víc jak 10. Ťukáme…I když je šílený a hnusný představovat si pavouka, mám se ráda a přijímám se. Ťukáme celý proces, včetně Gamutu 9 jedno kolo, potom dvě kola zkratku, říkáme „stále je šílený a hnusný představovat si pavouka“. SJS se sníží na 6, z čehož je klientka dost překvapená, že už to v ní nevyvolává až takový hnus. 

Ptám se, co přesně ta představa v ní vyvolává teď, z čeho přesně má ten strach. Říká, že vidí pavučiny v temném lese, cítí beznaděj, že se nedostane ven, že je tam sama a nemá jí kdo pomoc, cítí paniku. Ťukáme … I když jsem sama v temném lese a nemám tu žádnou pomoc, mám se ráda a přijímám se, ťukáme celý proces, pak zkratku, SJS se zastavilo z 10 na 4. Ptám se, zda někdy něco takového zažila, říká, že ne.

Pokračujeme … I když mám pocit beznaděje, že se nedostanu ven, mám se ráda a přijímám se, dále jen zkratku na zbývající pocit beznaděje … SJS z 10 na 7.

Ptám se, co se děje v těle … říká, že má stažený žaludek, ťukáme tedy „I když mám stažený žaludek z této představy, mám se ráda a přijímám se“, dále jen zkratku na stále ještě stažený žaludek, dostaneme se na SJS 1-2, což vyladíme šestivteřinovou korekcí, žaludek je v pořádku.

Vrátíme se k představě, že se nedostane ven, SJS 4, odťukáme zkratkou „nemám možnost úniku“ na SJS 1, doladíme opět šestivteřinovou korekcí, paní se usmívá, je jí už i jedno, že je sama v lese.

Říkám jí, ať si zavře oči a představí si pavouka, nevadí jí to, SJS 1, říkám jí, ať si představí chlupatého pavouka a že po ní leze. Klientka má z toho nepříjemný pocit, SJS 4.

Ťukáme … I když mám nepříjemný pocit, když si představím, že po mně leze chlupatý pavouk, mám se ráda a přijímám se, uděláme celý proces, pak zkratku, SJS se snižuje na 2, pak je pořád 2, nepomůže ani šestivteřinová korekce, zůstává na 2, tak se ptám, co přesně jí vadí, na tom pavoukovi, říká, že jeho chlupatý nohy, pokračujeme tedy celým procesem, I když mám nepříjemný pocit, že by po mně lezly chlupatý nohy, mám se ráda a přijímám se. SJS se sníží na 1, po dalším kole zkratkou jí to vůbec nevadí, tato představa.

Kontrola, představí si hnusného chlupatého pavouka, jak po ní leze, usmívá se, říká, že to je beruška, že to není ani pavouk. Doporučím jí, ať si doma udělá ještě kontrolu nějakými reálnými obrázky na internetu a zavolá mi, jak to dopadlo, zda jí pohled na pavouky vážně nevadí.

Volá za tři dny, že super, akorát jeden pavouk z obrázku v ní vyvolává šílený pocity, ale že to klidně můžeme nechat být, že to asi nejde, aby se nebála fakt už žádného pavouka. Říkám jí, ať přijde, že to doladíme přímo u tady toho konkrétního obrázku.

Další den tedy přišla, sedíme u PC, na Googlu mi našla fotku, co jí rozhodila, je na ní pavouk obřích rozměrů v porovnání s běžným sklípkanem. Říká, že je to šílený, ta jeho velikost, že neví, zda skutečně existují tak velcí pavouci a že z toho cítí mrazení na páteři. Ťukáme: I když cítím mrazení na páteři z tohoto obrázku, mám se ráda a přijímám se. SJS 5,3,1. I když je to šílený, takhle velký pavouk, mám se ráda a přijímám se. SJS 4,3,2. I když mám zvláštní pocit z jeho velikosti, mám se ráda a přijímám se. SJS 3,1. I když mám strach z jeho velikosti, mám se ráda a přijímám se. SJS 4,3,1. I když nevím, zda existují, tak velcí pavouci, mám se ráda a přijímám se. SJS 3,2.

Pak použijeme metodu volby, I když nevím, zda existují tak velcí pavouci, rozhoduji se, že pohled na ně, je mi lhostejný. Uděláme dvě celá tria a klientce je jedno, že se kouká na tento obrázek, nevadí jí představa ani takto velkého pavouka, projedeme ještě řadu dalších fotek a nakonec odchází klidná a usměvavá, že už jí nic nerozhodí. 

Alena Sloupova

Terapeut energeticke psychologie & EFT