Potřebuji mít krytá záda
Za úpravu a gramatiku příspěvku zodpovídá autor
Přišla za mnou paní Helena, že ji už mnoho let trápí problémy spojené s velkými prostorami - těžko snáší pobyt ve velkých místnostech, v otevřených prostorách, v davu lidí, ve frontách lidí u pokladen, dokonce i na ulici. Stává se jí, že ji v takové situaci postihne záchvat paniky – úzkost, tíseň na hrudi, točení hlavy, třes rukou i nohou, bušení srdce, návaly horka, sucho v ústech, strach, že omdlí.
Požádala jsem klientku, ať si představí, že stojí frontu na lístky na hlavním nádraží (toto místo uvedla jako zcela typické, kde se její potíže projevují) Nejdříve jsme zpracovaly tyto základní projevy:
Polarizace systému, odstranění PR (3x), poté proces s použitím klíčové věty, každá věta několik kol do odeznění silné emoce.
- Přestože mám pocit úzkosti a paniky, když jsem v otevřeném prostoru, mám se ráda a přijímám se.
- Buší mi srdce…
- Třesou se mi ruce i nohy….
- Motá se mi hlava…
- Mám sucho v puse a špatně se mi polyká….
- Potím se…
- Přestože mám strach, že sebou říznu a bude to ostuda…
- Přestože nesnáším, když nemám žádný záchytný bod…
- Nesnáším, když nevím, co se mi děje za zády…
- Potřebuji mít za zády zeď….
- Nesnáším, když se lidi přede mnou nehýbou a já musím stát jako špalek…
- Mám pocit ohrožení, když nemám žádný záchytný bod…
- Přestože jsem strašně nervózní, že mě otčím pozoruje…
- Mám strach, co zase bude…
- Otčím se mi hnusí, nenávidím ho….
- Nesnáším, když ho mám pořád za zády a nemůžu se ani hnout…
- Cítím ohrožená, když ho mám za zády…
- Potřebuji mít krytá záda…
- Nenávidím, když jsem pořád pod kontrolou…
- Cítím se jako svázaná….
- Cítím se jako v pasti…
- Přestože nemůžu utéct a děsí mě to….
Šestivteřinová oční korekce, Gamut 9
Potom klientka rozvedla, jaké pocity přesně paniku spouštějí, co jí na dané situaci nejvíc vadí:
Polarizace systému, odstranění PR (3x), poté proces s použitím klíčové věty, každá věta několik kol do odeznění silné emoce.
Šestivteřinová oční korekce, Gamut 9
Požádala jsem klientku, ať si vybaví všechny tyto pocity a pokusí se uvědomit si, kdy se takto cítila poprvé, kde se to naučila. Reakce byla velmi rychlá – proboha, jsem ve svém pokoji a ve dveřích stojí otčím a pozoruje mě… Poté mi klientka vyprávěla, že velkou část svého dětství a dospívání strávila v domácnosti s otčímem, který byl velmi přísný a neustále dohlížel, jestli děti dělají to, co podle něj dělat mají. A že velmi často a dlouho stával mlčky ve dveřích jejího pokoje a sledoval, co Helena dělá. Ta sedávala na židli zády ke dveřím…
Vše do sebe zapadlo až neuvěřitelně dokonale.
Požádala jsem tedy klientku, ať se pokusí vrátit do situace, kdy toto zažívala a zpracovaly jsme vše, co se odehrávalo:
Polarizace systému, odstranění PR (3x), poté proces s použitím klíčové věty, každá věta několik kol do odeznění silné emoce.
Šestivteřinová oční korekce, Gamut 9
Metoda volby: Přestože cítím úzkost a paniku, když nemám krytá záda, rozhoduji se s úlevou zjišťovat, že v každé situaci a na každém místě se cítím v pohodě a v bezpečí. (3x celá věta s poklepem na karate bod, 1x kolo negativní tvrzení, 1x kolo pozitivní tvrzení, závěrečné kolo střídavě negativní a pozitivní tvrzení, dokončeno procesem Gamut 9)
Pokusily jsme se opět nasimulovat situaci na hlavním nádraží, Helena s údivem konstatovala, že tam žádní lidé nejsou :o) a že se cítí úplně v pohodě. Také vzpomínka na její pokoj ji nechala klidnou.
S klientkou jsem se setkala opět a několik týdnů, konstatovala, že už ji nějak nenapadá, že by se měla bát a že všechny situace zvládá mnohem lépe.