PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

PDF na práci se strachem

Chcete PDF s podrobným návodem k našemu videu? Stačí zadat váš e-mail a obratem vám pošleme odkaz ke stažení.
captcha 
Díky! Poskytnuté údaje buou použity Z. Katayama pouze za účelem kontaktování zákazníka. Podrobnosti o zpracování údajů, jakož i o právech zákazníka obsahuje stránka Zásady ochrany osobních údajů
Vytisknout

Strach z porodu

Eliška nám poslala naprosto ukázkový případ. Všimněte si, jak využívá a kombinuje všechny možné techniky z výcviku i ze své osobní zkušenosti. Je to nádhera, diky Eliško! Dovolila jsem si udělat v textu pár poznámek k vysvětlení (zelenou barvou). Sindy


  Objednala se ke mně nastávající maminka v 8.měsíci těhotenství, abych ji zbavila strachu z porodu. Čekala své první miminko, pravidelně navštěvovala poradnu pro těhotné a svého gynekologa, prošla všemi kontrolními testy a ultrazvuky – těhotenství bylo normální a nebyl zjištěn ani žádný problém u miminka. O průběhu porodu měla informace z několika knížek a od již rodících kamarádek. Protože do termínu její návštěvy u mě zbývalo několik dní, doporučila jsem jí, aby si sepsala na papír všechno, čeho se kolem porodu bojí. Skutečně tak učinila, a to nám pak hodně urychlilo ťukání EFT.

S porodem se jí spojovaly tyto vjemy, které byly všechny pouze negativní :


  - zkušenosti jejích kamarádek z porodů;
  - zkušenosti a předsudky její babičky o porodu
  (tady jde jednak o identifikaci s důležitou osobou, naučená přesvědčení a ev. traumata, která je potřeba vyťukat)


  - strach o svůj život a život dítěte;
  - strach z narození mrtvého nebo poškozeného dítěte.

 

Začaly jsme vyťukávat EFT spolu s těmito větami:


I přesto, že mám strach z porodu (to je jako název balíčku a Eliška krásně přihodila vše co do něj patří:-), mám se ráda a přijímám se…

- chtěla jsem upřesnit, z čeho ten strach pochází, čeho se týká

- klientka upřesnila, že ze smrti...

- i přesto, že mám strach, že u porodu zemřu….

 

- chtěla jsem upřesnit, kdo jí řekl nebo kde se dozvěděla (jak se naučila tuto zkušenost, nebo od koho se jí naučila), že by u porodu měla zemřít

– vyťukaly jsme tedy předsudky a zkušenosti její babičky, že je porod nebezpečný, bolestivý, ošklivý a použily kombinaci

„I přesto, že má babička a mé kamarádky mají špatné zážitky z porodu, můj porod bude úžasná a příjemná záležitost“ (krásné použití techniky "volby" !!!)


Dle vývoje rozhovoru jsem se v tento okamžik rozhodla klientce s jejím souhlasem vyťukat vzájemnou závislost mezi ní a její babičkou (během ťukání jsem se dozvěděla, že klientce zemřela v dětství maminka, že žila až do své svatby jen s babičkou a dědou, babička je nyní vdova a onemocněla rakovinou a snaží se hodně zasahovat do života své vnučky.)

 

Tuto problematiku jsme ukončily kombinací:


I přesto, že mám babičku ráda, rozhoduji se žít bez výčitek svůj vlastní život“


 Po této části EFT se klientce viditelně velmi ulevilo a začala lépe a hluboce dýchat. (krásně se odstranil psychologický revers související s identifikací s babičkou, pocitem viny, zasloužením si vlastního života atd.)

 

Dále jsme ťukaly:
…že u porodu zemře moje dítě

…že se narodí poškozené

….že se narodí přidušené

….zde jsem se zeptala, k čemu by jí bylo dobré, aby se jí narodilo poškozené dítě (odhalení sekundárních ztrát nebo výhod)

– klientka odpověděla, že by mu musela věnovat zvýšenou péči, a tak sobě i svému okolí dokázat, že to zvládne a že je tudíž dobrý člověk...

 

Vyťukávaly jsme tedy:

I přesto, že si nezasloužím mít zdravé dítě

….že se nemám ráda….- tady začala mít klientka s vyslovením této věty problémy

….že se nenávidím…- zde byla klientka již značně rozrušená, takže jsem navrhla s ohledem na její vysoké těhotenství několikaminutovou přestávku.

 

Po ní jsem klientce navrhla, že vyťukáme několik vět, které jí nebudou možná dávat žádnou souvislost, ale které mě intuitivně napadají ("šlehy" super, Eliška se nebála o svoje ego a nestála v úspěchu terapie v cestě ani za cenu vlastního neúspěchu, to je známka výborné intuice a opravdové ochoty pomoci klientovi bez ohledu na to, zda "já" z toho bude mít prospěch či nikoliv!).

 

Souhlasila, a tak jsme začaly vyťukávat:

 

I přesto, že jsem špatná žena

….že jsem nečistá žena

….že jsem byla v minulých životech znásilněna…- v ten okamžik se klientka opět silně rozrušila, nicméně chtěla okamžitě dále pokračovat.

 

Ťukaly jsme:

I přesto, že na své znásilnění stále myslím

….i přesto, že jsem se neubránila

….i přesto, že jsem k němu možná dala podnět…- zde se klientka rozplakala a převyprávěla mi svůj příběh.

 

Vyťukaly jsme tedy:

I přesto, že se cítím vinna

….že nenávidím muže

…že je mé pohlaví zneuctěno a znečištěno

….že si nezasloužím být matkou a porodit zdravé děťátko

…..že se bojím mužů u porodu

… že se bojím otevřít (rozevřít nohy) u porodu

 

…a končily jsme kombinacemi:

i přesto, že jsem byla znásilněna, rozhoduji se být ráda ženou a skvělou matkou;

i přesto, že jsem byla znásilněna, rozhoduji se, že u mého porodu bude všechen personál ke mně laskavý a ohleduplný

 

… a na závěr ještě pro jistotu:

 

I přesto, že na mě bude při porodu doktor, doktorka nebo sestra nepříjemná, rozhoduji se s lehkostí a láskou porodit zdravé děťátko.

Klientce se po EFT viditelně velice ulevilo, sama mi to potvrdila a dodala, že se domnívala, že po několika návštěvách psychologa (před několika lety) měla již svůj traumatizující zážitek ze znásilnění vyřešený. Typická odpověď klientů, když si myslí, že mají něco vyřešeno, ovšem jen na úrovni vědomí, nikoli poruchy v energetickém systému, kterou považujeme za příčinu problému my, terapeuti EFT nebo jakékoli metody energetické psychologie.

 

Za 25 dní spontánně a bez komplikací porodila v porodnici zdravou holčičku, na personál nedá dopustit – u porodu měla skvělou porodní asistentku i lékařku a k porodním bolestem, jak jsem jí doporučila, přistupovala pouze jako k nepříjemnému stahování dělohy, které však bylo nutné k porození jejího dítěte.

Své babičce i kamarádkám tak může bez lhaní vyprávět, že její porod byla pro ni jedinečná záležitost a není třeba se ho bát. No není klientka a metoda EFT úžasná? Je Eliško a taky ty jsi úžasná, na to jsi nějak zapoměla ne? Sindy


 
Eliška Razáková