PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

PDF na práci se strachem

Chcete PDF s podrobným návodem k našemu videu? Stačí zadat váš e-mail a obratem vám pošleme odkaz ke stažení.
captcha 
Díky! Poskytnuté údaje buou použity Z. Katayama pouze za účelem kontaktování zákazníka. Podrobnosti o zpracování údajů, jakož i o právech zákazníka obsahuje stránka Zásady ochrany osobních údajů
Vytisknout

Fobie z pavouků, kterou spustil film

Za úpravu a gramatiku příspěvku zodpovídá autor 

 

Pavlína nám poslala krásnou ukázku týkající se probírané látky z kurzu - vznik traumatu (v tomto případě se projevilo jako svědivá či fobická reakce na film, jako strach z pavouků) jako následek vyprávění, filmu nebo vlastní představivosti. Hlavně u dětí je důležité tento faktor nepodceňovat!! Děti často generalizují to co viděli ve filmu, nebo co slyšeli ve vyprávění a velmi často také svoje sny (oblíbený je divný černý chlap...) a to vše může být příčina zdánlivě z ničeho nic vzniklých strachů a psychických problémů! Sindy 

U mého syna (7 let) se po shlédnutí filmu „SPIDERMAN“ spustila neskutečná reakce. 

Nejprve se začal škrábat po celém těle, které ho prý svědělo s pocitem, že po něm leze pavouk.

I přesto, že jsme to s manželem zkontrolovali a přesvědčovali se, že je vše v pořádku, hystericky brečel, škrábal se a byl jako v šoku. Svlékl se a šel se osprchovat, aby ten pocit z pavouka a pavučiny smyl, ale marně. 

Po těle neměl žádnou vyrážku. Nechala jsem se zviklat jeho reakcí a uvažovala, jestli mu svědění nezpůsobil třeba džus (jako alergická reakce), na který je přitom běžně zvyklý. 

V tu chvíli mi nedošlo, že je to záležitost psychiky, proto jsem mu dala fenistil (kapky na alergii). 

Na chvíli svědění a hysterie ustala (pocit, že dostal lék), ale po chvíli se zase „pavoučí“ pocity vrátily. Byli jsme bezradní a nemohli situaci pochopit. Došlo mi, že se jedná o psychiku spojenou s filmem, který viděl, proto jsme začali ťukat. 

Syn tomu nevěřil, ale přistoupil na to, že ťukání vyzkoušíme. Ťukali jsme na všechny záležitosti z filmu i na strach, že se sám promění v pavouka a na pavouky samotné (tlusté, černé, chlupaté…) a na všechny strachy s nimi spojené (že ho kousnou…). 

Asi po hodině ťukání se vše zklidnilo a negativní pocity zmizely. Během dvou dnů se v menší míře občas ještě svědění objevilo, ale hned jsme to vyťukali. Jako skrytý problém se ukázala asi po týdnu žárlivost na jeho sestřičku, které je 1,5 roku. 

Začal se škrábat ve chvíli, kdy jsem se věnovala jí a on musel počkat. Vše jsme se vysvětlili a ještě doťukali. Od té doby se svědění neobjevilo a je to už 4 měsíce. 


Pavlína Moučková
studentka kurzu Terapeut energetické psychologie EFT