PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

PDF na práci se strachem

Chcete PDF s podrobným návodem k našemu videu? Stačí zadat váš e-mail a obratem vám pošleme odkaz ke stažení.
captcha 
Díky! Poskytnuté údaje buou použity Z. Katayama pouze za účelem kontaktování zákazníka. Podrobnosti o zpracování údajů, jakož i o právech zákazníka obsahuje stránka Zásady ochrany osobních údajů
Vytisknout

Sedlácká - Strach z úzkého prostoru

Za úpravu a gramatiku příspěvku zodpovídá autor


Když mi řekl, že je sedlák, nechtěla jsem mu věřit. Má představa sedláka a tím víc důchodce byla naprosto jiná. Slušně oblečený, štíhlý a vysoký muž vypadal spíše na městského člověka. No, i vesnice se mění a mé představy o ní se zasekly někde v období romantizmu.

Prozradil, že má takovou „divnou“ klaustrofobii. Je objednán na CT vyšetření v nemocnici – do tunelu – už podruhé. První vyšetření nebylo dokončeno, protože ho popadl hrozný strach z toho úzkého prostoru a měl pocit, že se udusí. No, je pravda, že příjemné pocity nemá v této pozici asi nikdo. Podobné vyšetření jsem sice naštěstí neabsolvovala, ale při pohledu na něj mě napadá, že bych se cítila asi jako párek v rohlíku, což není moc důstojný a slastný pocit.

Ale zde šlo vysloveně o panickou hrůzu. Pocity ve výtahu, přeplněném vlaku a převlékací kabince byly naprosto normální. Více stísněné prostory mě nenapadly. Snad ještě ponorka, ale tam se dá předpokládat, že se český sedlák dostane zřídka.  


Tak se začaly vyťukávat problémy strachu z úzkého prostoru a dušení. Jako bonus jsme přidali strach z toho, že by vyšetření nemuselo dopadnout optimálně, navzdory tomu, že o tomto problému se nemluvilo. A touto intuicí se nám otevřely další obzory.

Najednou mu hlavu zaplnily obavy typu – kdo by se postaral o hospodářství, kdybych toho již nebyl schopen? Vždyť všechno leží na něm. Králíci potřebují novou králíkárnu (bytové problémy jsou všude), praseti sehnat další šrot a kráva bude potřebovat připustit. A to se nám krásně vyloupl ten stísněný prostor.

Člověk obklopený a zavalený množstvím problémů a starostí. Když jsem se zeptala, zda toho nemá moc, bylo mi řečeno, že přece nebude chodit do parku krmit holuby. To chápu, kde taky na vesnici shánět park? Ale po této odpovědi (a částečném vychladnutí), řekl, že už uvažoval o určité redukci svého materiálního i živočišného majetku, zvláště pokud mu už nebude sloužit zdraví. Ale když on je celý život sedlákem!

Dále jsme probírali další možnosti a součastně vyťukávali především různé dílčí strachy. Nakonec jsme došli k názoru, že šlechtic zůstává šlechticem, i když ho vítězný únor zbaví starostí o majetek - a sedlák zůstává sedlákem, i když bude mít už jen pár slepic a králíků. Osobně si myslím, že šlo o potlačené přání, které bylo nutno vytáhnout na světlo a vyslovit nahlas – se současným promyšlením, aby mohlo být realizováno.

Jediné, co nebylo pozitivní byl fakt, že české země přijdou o dalšího sedláka a že možná bude muset později vysvětlovat vnoučatům, že měl opravdu kravku strakatou a ne fialovou. Navíc ta přijde o telátko a inseminační technik o honorář. No, když se kácí les, padají třísky…
   

Iveta Andrlová
Terapeut energetické psychologie & EFT

(Závěrem bych reagovala na potenciální možnou kritiku tohoto díla. Přesné definice a afirmace vyťukávání nepovažuji za nutné uvádět. Tyto otázky se týkají techniky a tu lépe umí vysvětlit Sindy na některém ze svých kurzů. Ta je k tomu kompetentnější. A pokud mi bude vyčítáno, že problémy svých pacientů zlehčuji a dělám si legraci z nich, ze sebe i z okolností, pak o tom vím – a dělám to záměrně. Ale myslím si, že je lepší se životem, i s jeho občasnou tragikou „prochechtat“, než ho probrečet. Kdyby nám totiž došel humor, pak by bylo opravdu zle. Protože pak by nám zbyly už jenom oči pro pláč…)