PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

Vytisknout

Sexuální zneužití v dětství

Za úpravu a gramatiku příspěvku zodpovídá autor

Klientka, 33 let, přišla, že si chce vyřešit svůj starý problém s otcem, jehož důsledky se promítají do celého jejího života, zejména v psychice a sexu. Už rok se k tomu odhodlává – minulý týden viděla v televizi zneužívání dětí a bylo ji z toho 2 dny psychicky i fyzicky špatně, nemohla spát – to ji donutilo přijít na terapii. Nikdy o tom s nikým nemluvila. Zeptala jsem se, zda byla sexuálně zneužitá otcem a jestli jednou nebo opakovaně. Odpověděla ano, jednou, bylo jí 11 let. Na nic dalšího jsem se už neptala. Rozhodla jsem se kombinovat Techniku bez slz s Technikou příběhu a klientce postup pečlivě vysvětlila. Aby se nebála, že by musela trauma naplno emočně prožívat. Také tempo terapie bude určovat sama, aby se cítila v pohodě.

Nejprve jsem jí vyzvala, aby vybrala co nejméně konkrétní název celé události – TEN NESMYSL. Svoji SJS uvedla 8 když jen pomyslí na TEN NESMYSL.

Přestože
….se celá klepu zimou, když jen pomyslím na TEN NESMYSL, mám se ráda a přijímám se.
….jsem celá stažená a v křeči…..
….mám stažený žaludek hnusem…atd.

Když se zklidnila, vyzvala jsem ji, aby začala vyprávět o svém otci od okamžiku, kdy jí to ještě emocionálně nezraňuje.To ji viditelně uklidnilo, uvolnila se a začala zeširoka vyprávět. Jakmile začínala pociťovat napětí, hned jsem ťukala její emoce i fyzické projevy, dokud nezmizely.Znovu tu část příběhu opakovala do té doby, dokud při vyprávění nebyla zcela v klidu. Zjištění, že již dokáže mluvit o tak traumatizujících věcech, aniž by jí to bylo nepříjemné, jí nadchlo a dalo kuráž do dalších sezení.

Jak jsme se začaly blížit k epicentru problému, před každou další větou jsme stanovily SJS při představě, že mi řekne další část příběhu a oťukaly všechny aspekty. Jelikož jsme ty největší emoce vždy oťukaly ještě před tím, než větu vyslovila, nečinilo jí problém pokračovat ve vyprávění.

Také jsme postupně konkretizovaly název příběhu, tak aby pro ni nebyl příliš bolestivý.
TEN NESMYSL ---NESMYSL S TÁTOU----FOCENÍ S TÁTOU--- a nakonec DOTYKY S TÁTOU
U každé nové konkretizace jsme stanovily SJS při představě, že o tom bude mluvit a oťukaly všechny aspekty.

Vzhledem k tématu nechci popisovat konkrétní fráze co se jí dělo, ale zmíním nejdůležitější emoce:  
  Vztek, že jeden posr… týden jí posr… celý život
  Lítost, že otec takhle zkazil jejich vztah
  Lítost, že se tohle vůbec stalo
  Vztek, že otec zradil její důvěru a zneužil její dětskou lásku k němu
  Tohle se nesmí dětem dělat
  Stud a vina, že dělala tyhle věci s otcem
  Pocit strašné špíny
  Pocit viny, že byla poslušná dcera a nedokázala říci ne
  Pocit hnusu, zvedání žaludku, odporu k mužskému tělu
  Vztek a nenávist k otci, že jí takhle strašně ublížil
  Lítost, že tohle vůbec musí řešit, že je oběť sexuálního zneužití …

Všimla jsem si, že je klientka stále „v roli“ poslušné dcery a „nesmí“ tedy cítit vztek a nenávist k otci – omlouvala ho, že kromě této události to byl skvělý táta a zlehčovala svoje trauma. Zeptala jsem se jí, jaký by měla názor na stejnou situaci, kdyby se týkala jiné holčičky, třeba v televizních novinách. Odpověděla: „Nenávidím lidi, kteří takhle ubližují dětem, měli by je střílet.“ A už jsme věděly co ťukat. Vztek k otci popsala jako chuť ho fyzicky zmlátit – tak jsme udělaly vizualizaci, kde si to takto s otcem vyřizuje a já na ni současně ťukala. I jsme se u toho nakonec nasmály. Velmi se jí ulevilo a byla najednou strašně unavená.

Po převyprávění celého traumatu jsme opět pomalu a postupně vše opakovaly v disociací a nakonec v asociaci.

Na konci 3.terapie byla schopná se asociovat do věku 11leté holčičky a celé si to živě představit, aniž by to v ní vyvolalo cokoliv nepříjemného. Klientka se po celé 3 sezení ani jednou nerozplakala ani nervově nesesypala. Dokonce označila celou terapii za příjemnou, cítila se dobře a v bezpečí a poprvé vyslovila nahlas věci, které ji tížily přes 20 let. Byla nadšená, co dokáže EFT!

Po týdnu mi psala - velmi děkuje, že je to už pryč z jejího života, pokud si na to letmo vzpomene, nic u toho necítí a myšlenky jí hned přeběhnou na něco jiného. Je plná energie, otec se sám od sebe velmi snaží zlepšit jejich vztah. Záležitosti, které se v jejím životě vlekly se najednou samy rozběhly. Jen poznamenala, že měla extrémně silnou a bolestivou menstruaci, jakou nikdy předtím nezažila – s pocitem, že se tělo čistí od toho, co jsme oťukaly.

Ing. Zdeňka Müllerová
Terapeut energetické psychologie & EFT