PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

Vytisknout

Emoční přejídání

Za úpravu a gramatiku příspěvku zodpovídá autor 

 

Vyhledala mě klientka, která měla nadváhu. Vyzkoušela už řadu diet, nápojů na hubnutí, ale stále se nedařilo zhubnout a váhu udržet. 

Když zhubnula, tak za čas váhu opět nabrala. Diety byly pro ni velmi nepříjemné, protože se musela omezovat, nesměla jíst, i když měla neodolatelnou chuť. Takže sice hubnula, ale psychicky nebyla v pohodě. Každá dieta pro ni znamenala velké úsilí. 

O EFT se dozvěděla náhodou od kamarádky a tak ho přišla vyzkoušet. Její konzumace jídla byla taková, že jedla hodně a rychle. Vlastně si jídlo ani nevychutnala. Cokoliv mohla sníst, tak snědla a při chuti byla stále. Jídlo nespojovala s určitou činností, např. při televizi, ani dobou (většinou se klienti přejídají večer), ale jedla pořád.


Při terapii jsme se zaměřily na množství jídla a velkou chuť. Vyťukávaly jsme, že sní větší množství jídla, než potřebuje a má velkou chuť na jídlo, hlavně nezdravé potraviny a zvlášť na sladké. Metodou volby jsme pozitivně naprogramovaly, že jí stačí menší množství jídla a zaměřuje se na potraviny zdravé a málo kalorické. Dále jsme naprogramovaly, že jí pomaleji a jídlo si vychutná.

Zaměřily jsme se i na pocity a emoce, které vzhledem k její váze a přejídání má.

Vyťukávaly jsme, že je hrozná a nemá se ráda za to, že se přejídá, že je tlustá a stydí se za to, že nedokáže zhubnout (protože už se mockrát zhubnula a zase nabrala) a vztek na sebe i celou situaci.

Pozitivně jsme naprogramovaly, že zvládne zhubnout 30 kilo, poslední jídlo sní do 17 hodin, bude se cítit dobře fyzicky až zhubne a bude moci obléknout věci, do kterých se nevejde. 

Další pro ni důležitou záležitostí bylo to, že se při hubnutí bude cítit psychicky v pohodě. Proto jsme i tuto informaci naprogramovaly a posílily relaxací, ve které si klientka prožila pocity při hubnutí (cítím se skvěle, moje tělo ztrácí kilogramy, jsem v pohodě, stačí mi jen malé množství jídla, jím zdravé potraviny)a po něm, když dosáhla svého cíle (jsem na sebe hrdá, že jsem dokázala zhubnout, mohu se obléknout do šatů, které mi už byly malé, cítím se lehce, mohu se ohnout, jak potřebuji, mým kloubům se ulevilo…). 

Dále jsme se věnovaly tomu, aby hubnula zdravě, to znamená, že nejenom bude jíst zdravé potraviny, ale bude zdravá. Měly jsme na mysli, aby hubnutí probíhalo v souladu se zdravím a ne pod vlivem nemoci (zažívací potíže…). 


Poslední téma terapie bylo udržení váhy. Nejprve jsme vyťukaly přesvědčení, že si váhu neudrží a po dosažení jejího cíle, kila nabere zpět. Potom jsme pozitivně naprogramovaly, že je štíhlá, dosaženou váhu si udrží a cítí se skvěle. 

Po jedné terapii klientka hubne, je skutečně v pohodě, stačí jí menší množství jídla a jí zdravější potraviny.

Je sama překvapená, že nemá chutě jako dřív, hlavně na sladké. Vše zvládá v psychické pohodě a už může ze svého šatníku nosit věci, které jí byly malé. Tím, že vidí výsledek i bez jakékoliv námahy jí motivuje a těší se na dosažení cíle, který si stanovila.

 
PAVLÍNA MOUČKOVÁ

Terapeut energetické psychologie & EFT