TERAPEUT ENERGETICKÉ PSYCHOLOGIE EFT

CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK

BUT infoSTUD

 PRAKTIK KVANTOVÉ LÉČBY  

CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

BUT infoSTUD

Vytisknout

Omdlévající dívka

Za úpravu a gramatiku příspěvku zodpovídá autor  

 

ANAMNÉZA

Klientka T. je poněkud nesmělá, anemicka dívka, studentka, žijící v úplné rodině, kde matka má z prvního manželství syna.

Klientka je manzelovým prvním dítětem. Dosud jím znacne protežovaná chovala se vuči nevlastnímu sourozenci značně agresivně a svým způsobem napomohla k tomu, že syn odešel předčasně z domova. Není spokojená se školou, kterou studuje a chtěla by ji změnit.

Rodiče by pravděpodobně nebyli proti. Je zdráva a přichází s tím, že bezdůvodně omdlévá. Lékaři provedli celkové vyšetření včetně MRI ale příčinu nenašli. Klientka metodu EFT nezná.

POUŽITÝ POSTUP

V průběhu terapie byl použit systém, který byl předmětem výuky v uvedeném kursu, tj.
• po definici symptomu a jeho ohodnocení na stupnici 0-10 následovalo
• Nastavení: „I přestože (specifikace problému) mám se ráda a zcela a plně se přijímám.“

A dále opakující se tzv. základní recept systému EFT (dále jen – ZRS):

1) Sekvence s upomínkovou frází na jednotlivých bodech TH, EB, SE UE, UN, Ch, CB
2) 9 gamut (oči zavřít, oči otevřít, oči ostře doprava dolu, oči ostře doleva dolu, kruh očima na jednu stranu, kruh očima na druhou stranu, pár not písně, počítání do 7mi, pár not písně, vše bez pohybu hlavy)
3) Sekvence s upomínkovou frází (viz výše)

Forma „zbytkového“ problému byla použita pouze jednou. Klientka vcelku rychle hlásila vymizení problému (0 na stupnici 0-10).

Poznámka: Text zvýrazněný italikou je afirmace nebo upomínková fráze, dle kontextu.OMDLÉVÁNÍ

Klientka popsala problémy s omdléváním ve škole, které se ohlašují den předem. Když se probudí, cítí, že je jí na omdlení, chce se jí zvracet a ví, že následující den budou příznaky tak silné, že bude muset zůstat doma v posteli. Problém se vrací bez jakéhokoli systému za 5 ale i 75 dní a trvá pár dní nebo i 3 měsíce.TERAPIE EFT

Protože problém je uvozován den předem aurou, orientuji se na ni. Začínáme pocitem na omdlení, který popisuje jako slabost v hrdle a ocenuje na stupnici 1-10 jako 8.


I přestože mám tento pocit slabosti v hrdle …
Vymizení po třech opakováních ZRS.


Dále se věnujeme pocitu, že omdlí. Klientka udává, že cítí závrať v hlavě a má slabé nohy. Stupeň prožitku oceňuje jako 9.
I přestože mám závrať v hlavě a slabé nohy …


Po jednom opakování ZRS a poklesu 9-3 dodává, že ji mrzí, že pak nemůže do školy a udává hodnotu 6.
I přestože mne mrzí, že kvůli omdlévání nemohu do školy …
Vymizení po dvou opakováních ZRS.


Vracíme se k závratím, které mezitím klesly na 4.
I přestože mám závrať v hlavě a slabé nohy …
Po jednom opakování ZRS pocit klesá na 0.


Klientka je náhle živější, vrací se jí barva do tváře a spontánně hovoří o tom, jakou školu by chtěla studovat.
Je vyzvána, aby si co nejživěji představila, že nebude moci jít do školy protože bude cítit, že by mohla omdlít. Nedaří se jí to.

Vracíme se tedy do dne předcházejícího a snaží se vyvolat si pocity aury. Ani to se jí nedaří.
Protože ještě zbývá čas do konce sezení, navrhuji ji, aby mi řekla, jak moc velkou obavu cítí, že na vysněné škole nedokáže studovat. Udává 4.

I přestože mám strach, že na … škole nebudu dobře studovat …
Po dvou opakováních ZRS jsme na nule.

HYPNOTERAPIE

Pro další zklidnění, podporu ozdravného procesu a posílení sebedůvěry je klientka na závěr uvedena do nehlubokého transového stavu. Je to poprve, kdy se s transovýám stavem setkává, proto ji krátce poučuji o tom, že bude nestále vnímat okolí a bude sama moci seanci ukončit, pokud se k tomu rozhodne.

S tím je srozuměna. Sugesce navozující klid a relaxaci, pevné zdraví, pocit svěžesti, radost ze schopnosti odpouštět sobě i jiným, radost ze života a potěšení ze školních úspěchů.


ZÁVĚR TERAPIE

Při ukončení terapie je dívka značně živější, v obličeji zrůžovělá, cítí se skvěle a výslovně uvádí, že se jí transová relaxace líbila. Problémy, s nimiž přišla, ji nijak netrápí. Sezení trvalo ca 90 minut.


NÁSLEDNÁ KONTROLA

V cervenci 2008 z doslechu zjisteno, ze po kratkem zhorseni stavu doslo k vymizeni problemu a rodina ma za to, ze pouziti EFT zbavilo divku puvodnich problemu.


Z. Rothbauerova